34ASP22B4M7QT
Mfr.Part #
34ASP22B4M7QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Stock
82
In Stock :
82
Voltage Rating - AC :
125V
IP Rating :
Illumination Type :
Non-Illuminated
Voltage - Rated DC :
28V
Stainless Steel
Throw Configuration :
SPDT
End Contact Plating :
Silver
Illumination Color :
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
SPDT
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
HTS Code :
Published :
2011
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Body Height :
20.32mm
Mount :
Brackets, Through Hole, Vertical
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle, Vertical
Operating Temperature :
-30°C~85°C
1000Vrms
Seal Location :
Terminals
Actuator Finish :
Chrome
Radiation Hardening :
Termination Style :
PC Pin
Lamp Type :
Max Operating Temperature :
85 °C
Voltage Rating - DC :
28V
Thread Size :
Not Required
Compliance :
Bushing Thread :
Unthreaded
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Grayhill
Base/Housing Material :
Stainless Steel
Body Length or Diameter :
12.7mm
Body Breadth :
6.858 mm
Ingress Protection :
Length - Termination :
0.125 inch
Terminal Length :
0.125 inch
Voltage Rating (DC) :
28 V
85C
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Actuator Length :
5.08mm
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Current Rating :
5A
Center Contact Plating :
Silver
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
ON None ON
Seal Description :
Voltage - Rated AC :
125V
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Mounting :
PC Mount with Bracket
Contact Resistance :
10MOhm
AC Voltage Rating (Max) :
250
Brass, Chrome Plated
Min Operating Temperature :
-30 °C
Mounting Style :
PCB Mount, Right Angle, Vertical
Features :
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
DC Voltage Rating (Max) :
28
Current Rating (Max) :
5(A)
Bushing Type :
Unthreaded
Contact Current(AC)-Max :
2A
Voltage Rating (AC) :
125 V
3
PCB Hole Count :
5
Toggle Switches
Contact Current(DC)-Max :
5A
Bushing Length :
0.28 inch
Series :
34A
Actuator Length (mm) :
5.08(mm)
Termination :
PC Pins
Datasheets
34ASP22B4M7QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"