34ASP22B4M6RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP22B4M6RT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Product Length (mm) :
12.7(mm)
Terminal Length :
0.125 inch
Contact Form :
SPDT
Actuator Length (mm) :
5.08(mm)
Termination Style :
PC Pin
Illumination Color :
Switch Function :
On-Mom
Voltage - Rated DC :
20V
Illumination Type :
Non-Illuminated
Sealing :
Epoxy
Voltage Rating - DC :
20V
Dielectric Strength :
1000Vrms
Contact Function :
ON-(ON)
Product Depth (mm) :
25.52(mm)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Actuator Color :
Chrome
ECCN Code :
EAR99
Actuator Length :
5.08mm
Packaging :
Bulk
Voltage Rating - AC :
20V
Series :
34A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power Rating :
400 mVA
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Grayhill
Switch Configuration :
ON None ON
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Product Status :
Active
Actuator Type :
Standard Round
Mounting Style :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Panel Cutout Dimensions :
Bushing Length :
0.28 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Category :
Toggle Switches
Illumination Voltage (Nominal) :
Lamp Type :
Body Orientation :
RIGHT ANGLE
Thread Size :
Not Required
RoHS :
Details
Product Type :
Toggle Switches
Body Length or Diameter :
12.7 mm
Number of Terminals :
3
Switch Action :
Momentary
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Contact Resistance :
0.01 mΩ
Brand :
Grayhill
Subcategory :
Switches
Min Operating Temperature :
-30°C
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Illumination :
Non-Illuminated
Circuit :
SPDT
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination Type :
Solder
Contact Plating :
Gold
Actuator :
TOGGLE
Electrical Life :
40,000 Cycles
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Bushing Type :
Unthreaded
Features :
AC Voltage Rating (Max) :
20
Bushing Thread :
Unthreaded
Product Height (mm) :
6.86(mm)
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Voltage - Rated AC :
20V
Base Product Number :
34ASP
Surface Mount :
No
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
PCB Hole Count :
5
Reach Compliance Code :
Compliant
Illumination Type, Color :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Contact Material :
Max Operating Temperature :
85°C
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Ingress Protection :
Published :
Actuator Style :
Round Lever
Max Voltage Rating (DC) :
20V
DC Voltage Rating (Max) :
20
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Package :
Bulk
Mount :
Brackets, Through Hole
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Body Breadth :
6.858 mm
Housing Material :
Stainless Steel
Pole Throw Configuration :
Termination :
PC Pin
Throw Configuration :
Actuator Finish :
Chrome
Insulation Resistance :
1000(Mohm)
Body Height :
12.7 mm
Datasheets
34ASP22B4M6RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"