34ASP21B3M6RT
Mfr.Part #
34ASP21B3M6RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Grayhill
Actuator Style :
Round Lever
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - DC :
20V
Voltage Rating - AC :
20V
Thread Size :
Body Height :
12.7mm
Contact Resistance :
0.01mOhm
Brass, Chrome Plated
Seal Location :
Terminals
Voltage - Rated AC :
20V
Bushing Type :
Threaded
Switch Function :
On-Mom
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Number of Terminals :
3
Non-Illuminated
Housing Material :
400 mVA
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Body Breadth :
6.858 mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Product Length (mm) :
Details
Terminal Length :
0.125 inch
Body Orientation :
RIGHT ANGLE
Illumination Type, Color :
Seal Description :
Epoxy
Packaging :
Bulk
Length - Termination :
0.125 inch
AC Voltage Rating (Max) :
20
Termination Style :
PC Pin
Sealing :
Epoxy
Contact Plating :
Gold
Product Height (mm) :
6.86(mm)
Contact Resistance Max :
10(mohm)
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Switch Configuration :
ON None ON
Bushing Thread :
Features :
DC Voltage Rating (Max) :
20
Actuator Finish :
Chrome
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Actuator Color :
Chrome
Dielectric Strength :
1000Vrms
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Body Length or Diameter :
12.7mm
Lamp Type :
Pole Throw Configuration :
Momentary
Actuator Length (mm) :
12.19(mm)
Actuator Length :
12.19mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
HTS Code :
PCB Hole Count :
5
Ingress Protection :
Bushing Length :
0.28 inch
Product Depth (mm) :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Function :
ON-(ON)
Circuit :
Center Contact Material :
Series :
34A
Product Type :
Toggle Switches
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle
Voltage - Rated DC :
20V
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Grayhill
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Termination :
PC Pin
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Illumination Voltage (Nominal) :
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Mount :
Brackets, Panel
Datasheets
34ASP21B3M6RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"