34ASP21B1M6RT
Mfr.Part #
34ASP21B1M6RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
TOGGLE SWITCH
Actuator Finish :
Chrome
Mount :
Brackets, Panel
Body Length or Diameter :
12.7mm
Actuator Color :
Chrome
Housing Material :
Stainless Steel
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle
Voltage Rating - AC :
20V
Product Length (mm) :
12.7(mm)
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Contact Function :
ON-(ON)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Termination Style :
PC Pin
PCB Hole Count :
5
Contact Form :
SPDT
Bushing Type :
Threaded
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Product Height (mm) :
6.86(mm)
Product Depth (mm) :
32.64(mm)
Voltage - Rated AC :
20V
Non-Illuminated
Dielectric Strength :
1000Vrms
Product Category :
Toggle Switches
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Body Breadth :
6.858 mm
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Actuator Style :
Round Lever
Termination Type :
Solder
Actuator Length (mm) :
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Resistance :
0.01mOhm
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
End Contact Material :
Body Height :
12.7mm
Series :
34A
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Subcategory :
Switches
Thread Size :
Actuator Length :
10.41mm
Sealing :
Epoxy
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Termination :
PC Pin
AC Voltage Rating (Max) :
20
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Package :
Bulk
Bushing Length :
0.35 inch
Factory Lead Time :
18 Weeks
Switch Configuration :
ON None ON
Features :
Number of Terminals :
3
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Terminal Length :
0.125 inch
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Body Orientation :
RIGHT ANGLE
Voltage - Rated DC :
20V
Bushing Thread :
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Pole Throw Configuration :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Voltage Rating - DC :
20V
40,000 Cycles
Length - Termination :
0.125 inch
DC Voltage Rating (Max) :
20
Datasheets
34ASP21B1M6RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"