34ASP21B1M1RT
Mfr.Part #
34ASP21B1M1RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Mount :
Panel
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Actuator Length :
10.41mm
Mounting :
Panel Mount with Threads
Body Height :
12.06mm
Published :
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Illumination :
Non-Illuminated
Pole Throw Configuration :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Active
Contact Current(DC)-Max :
0.02A
Actuator Type :
Standard Round
Contact (DC) Max Rating R Load :
.02A@20VDC
Contact Voltage(DC)-Max :
20 V
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Contact Voltage(AC)-Max :
20 V
Voltage - Rated DC :
20V
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Series :
34A
Sealing :
EPOXY TERMINAL SEALED
Illumination Type, Color :
Termination Style :
Solder Lug
Actuator :
TOGGLE
Contact (AC) Max Rating R Load :
.02A@20VAC
Body Breadth :
12.7 mm
Mounting Type :
Panel Mount
Switch Configuration :
ON None ON
Body Length or Diameter :
16.51mm
Toggle Switches
Base/Housing Material :
Stainless Steel
Voltage - Rated AC :
20V
Contact Plating :
Gold
Voltage Rating - AC :
20V
Compliant
Contact Current(AC)-Max :
0.02A
Product Type :
Toggle Switches
Contact Material :
COPPER ALLOY
Features :
Pbfree Code :
yes
Voltage Rating - DC :
20V