34ASP21B1M1QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP21B1M1QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Reach Compliance Code :
Compliant
Body Length or Diameter :
16.51 mm
Circuit :
SPDT
Mounting Style :
Through Hole
Series :
34A
Illumination Color :
Switch Action :
Momentary
Termination Style :
Solder Lug
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
28V
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal) :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Voltage Rating - DC :
28V
Contact Current(AC)-Max :
5A
Radiation Hardening :
No
Ingress Protection :
Product Category :
Toggle Switches
Current Rating :
5A
Package :
Bulk
Length :
12.7mm
Voltage Rating - AC :
125V
Body Height :
12.06mm
Termination :
Solder
Features :
Subcategory :
Switches
HTS Code :
Actuator Type :
Standard Round
Lamp Type :
RoHS :
Details
Illumination Type, Color :
Contact Voltage(AC)-Max :
125 V
Surface Mount :
No
Actuator Length :
10.41mm
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Contact Form :
SPDT
Housing Material :
Stainless Steel
Switch Function :
On-Mom
Mounting Type :
Panel Mount
Grayhill
Electrical Life :
40,000 Cycles
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Contact (AC) Max Rating R Load :
5A@125VAC
Brand :
Grayhill
Contact Plating :
Silver
JESD-609 Code :
e4
Product Status :
Active
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Power Rating :
400 mVA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Sealing :
EPOXY TERMINAL SEALED
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Mount :
Panel
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Bushing Thread :
Body Breadth :
12.7 mm
Base Product Number :
34ASP
RoHS Status :
RoHS Compliant
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Max Current Rating :
5A
Termination Type :
Solder
Actuator :
TOGGLE
Contact Current(DC)-Max :
5A
Published :
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Voltage - Rated AC :
125V
Depth :
6.86mm
Product Type :
Toggle Switches
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Datasheets
34ASP21B1M1QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"