34ASP1LM2RT
Mfr.Part #
34ASP1LM2RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Product Category :
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Actuator Type :
Locking Lever
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Brass, Chrome Plated
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Published :
Actuator Style :
Round Lever
Termination Style :
PC Pin
Product Category :
Toggle Switches
Actuator Color :
Chrome
Body Orientation :
Straight
Contact Plating :
Gold
Number of Terminals :
3
Product Length (mm) :
12.7(mm)
Switch Configuration :
ON None ON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
85°C
Bushing Type :
Threaded
Illumination Type, Color :
Voltage Rating - AC :
20V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Pole Throw Configuration :
SPDT
Voltage - Rated DC :
20V
Termination :
PC Pin
Circuit :
Seal Description :
Epoxy
Illumination :
Non-Illuminated
Throw Configuration :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Min Operating Temperature :
-30°C
Insulation Resistance :
1000(Mohm)
Voltage - Rated AC :
20V
Dielectric Strength :
1000Vrms
Grayhill
Product Depth (mm) :
6.86(mm)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
34A
Mounting Style :
Through Hole
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Actuator Length :
16.26mm
Toggle Switches
Housing Material :
Stainless Steel
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Voltage Rating - DC :
20V
Mount :
Panel
AC Voltage Rating (Max) :
20
RoHS Status :
RoHS Compliant
Actuator Length (mm) :
16.26(mm)
DC Voltage Rating (Max) :
20
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Mounting Type :
Panel Mount
Thread Size :
Bushing Thread :
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Subcategory :
Switches
Illumination Type :
Non-Illuminated
Seal Location :
Terminals
Datasheets
34ASP1LM2RT
34ASP1LM2RT datasheet pdf and Toggle Switches product details from Grayhill Inc. stock available at
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"