34ASP1LM1QT
Mfr.Part #
34ASP1LM1QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Actuator Type :
Locking Lever
Illumination Voltage (Nominal) :
Min Operating Temperature :
-30°C
Actuator Length :
16.26mm
Voltage Rating (AC) :
125 V
Voltage - Rated AC :
125V
Features :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
34ASP
Max Operating Temperature :
85°C
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Published :
Radiation Hardening :
No
Series :
34A
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Illumination Type :
Non-Illuminated
Throw Configuration :
Contact Plating :
Silver
Termination :
Solder
Voltage Rating - AC :
125V
Mounting Type :
Panel Mount
Lamp Type :
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Current Rating :
5A
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating (DC) :
28 V
Ingress Protection :
Mount :
Panel
Voltage - Rated DC :
28V
Voltage Rating - DC :
28V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Datasheets
34ASP1LM1QT
34ASP1LM1QT datasheet pdf and Toggle Switches product details from Grayhill Inc. stock available at
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"