34ASP18T7V3RT
Mfr.Part #
34ASP18T7V3RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Termination :
PC Pin
Contact Function :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Body Breadth :
8.128 mm
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
PCB Hole Count :
7
Voltage - Rated DC :
20V
Body Length or Diameter :
15.748mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Bushing Thread :
Actuator Length :
17.45mm
Illumination :
Non-Illuminated
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Termination Type :
Solder
40,000 Cycles
Sealing :
Epoxy
Length - Termination :
0.185 inch
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Ingress Protection :
Terminal Length :
0.185 inch
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Packaging :
Bulk
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Circuit :
SPDT
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Voltage Rating - AC :
20V
Actuator Type :
Standard Round
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination Style :
PC Pin
Mounting Type :
Panel Mount
TOGGLE
Contact Resistance :
0.01mOhm
Housing Material :
Stainless Steel
Bushing Length :
0.448 inch
Bushing Type :
Illumination Type, Color :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Mount :
Brackets, Panel
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Series :
34A
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Voltage - Rated AC :
20V
Toggle Switches
Body Height :
16.002mm
Contact Plating :
Gold
Actuator Finish :
Chrome
Voltage Rating - DC :
20V
Datasheets
34ASP18T7V3RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"