34ASP18T7M7RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP18T7M7RT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Package :
Bulk
Voltage Rating - DC :
20V
Features :
Illumination Color :
Voltage - Rated DC :
20V
Ingress Protection :
Actuator :
TOGGLE
Illumination Type, Color :
Body Breadth :
6.858 mm
RoHS :
Details
Illumination :
Non-Illuminated
Series :
34A
Subcategory :
Switches
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Power Rating :
400 mVA
Circuit :
SPDT
Surface Mount :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Status :
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Voltage Rating - AC :
20V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Sealing :
Epoxy
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Lamp Type :
Body Height :
20.32mm
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Length or Diameter :
12.7mm
Contact Form :
SPDT
Termination Style :
PC Pin
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Switch Function :
On-On
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Electrical Life :
40,000 Cycles
Illumination Voltage (Nominal) :
Housing Material :
Stainless Steel
Actuator Length :
17.45mm
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Brand :
Grayhill
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Actuator Type :
Standard Round
Bushing Length :
0.448 inch
Contact Resistance :
0.01mOhm
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Product Category :
Toggle Switches
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Plating :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Length :
0.125 inch
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Product Type :
Toggle Switches
Mount :
Panel, Vertical
Bushing Type :
PCB Hole Count :
5
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
PC Pin
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Bushing Thread :
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle, Vertical
Base Product Number :
34ASP
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Published :
Packaging :
Bulk
Mounting Style :
Through Hole
Length - Termination :
0.125 inch
Termination Type :
Solder
Grayhill
Contact Function :
On-On
Voltage - Rated AC :
20V
Actuator Finish :
Chrome
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Datasheets
34ASP18T7M7RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"