34ASP18T7M2QT
Mfr.Part #
34ASP18T7M2QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Product Category :
Termination :
PC Pin
Illumination Type, Color :
Published :
Contact Resistance :
0.01mOhm
Grayhill
RoHS :
Compliant
Package :
Bulk
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Base Product Number :
34ASP
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Rated AC :
125V
Product Type :
Toggle Switches
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Actuator :
TOGGLE
Bushing Length :
0.448 inch
Actuator Finish :
Chrome
Contact Function :
On-On
Body Height :
10.541mm
Terminal Length :
0.25 inch
Voltage Rating (AC) :
125 V
Max Operating Temperature :
85 °C
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Ingress Protection :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Length - Termination :
0.25 inch
Voltage Rating (DC) :
28 V
Illumination :
Non-Illuminated
Min Operating Temperature :
-30 °C
Actuator Length :
17.45mm
Illumination Type :
Non-Illuminated
Current Rating :
5A
Power Rating :
400 mVA
Contact Plating :
Silver
Termination Style :
PC Pin
Product Category :
Toggle Switches
Voltage Rating - AC :
125V
Sealing :
Epoxy
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Type :
Solder
Mounting Style :
Through Hole
Active
Housing Material :
Stainless Steel
Illumination Voltage (Nominal) :
Mount :
Panel
Series :
34A
Circuit :
SPDT
Lamp Type :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Actuator Type :
Standard Round
Bushing Type :
Throw Configuration :
SPDT
Body Breadth :
12.7 mm
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Bulk
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Voltage - Rated DC :
28V
Contact Current(AC)-Max :
2A
Surface Mount :
No
Brand :
Grayhill
Subcategory :
Switches
End Contact Plating :
Silver
Center Contact Plating :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Illumination Color :
Body Length or Diameter :
16.51mm
Voltage Rating - DC :
28V
Bushing Thread :
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
ECCN Code :
EAR99
Contact Form :
Contact Current(DC)-Max :
5A
Datasheets
34ASP18T7M2QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"