34ASP18T7M1RT
Mfr.Part #
34ASP18T7M1RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Switch Function :
On-On
Mounting :
Panel Mount with Threads
Illumination :
Non-Illuminated
Pole Throw Configuration :
SPDT
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Grayhill
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Illumination Voltage (Nominal) :
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Packaging :
Bulk
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Actuator :
TOGGLE
Termination Style :
Solder Lug
Subcategory :
Switches
Product Category :
Toggle Switches
Voltage - Rated DC :
20V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Form :
34ASP
Sealing :
Epoxy
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
34A
Housing Material :
Stainless Steel
Voltage Rating - DC :
20V
Product Type :
Toggle Switches
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Published :
Bushing Thread :
Reach Compliance Code :
Compliant
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Switch Configuration :
ON None ON
Length - Termination :
0.156 inch
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Termination Type :
Solder Lug
40,000 Cycles
Termination :
Solder
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Voltage - Rated AC :
20V
Actuator Type :
Standard Round
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
RoHS :
Details
Contact Plating :
Gold
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Terminal Length :
0.156 inch
Actuator Finish :
Chrome
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Bushing Type :
Bushing Length :
0.448 inch
Mounting Feature :
Panel Mount
Body Height :
10.541mm
Voltage Rating - AC :
20V
Ingress Protection :
Contact Function :
On-On
Actuator Length :
17.45mm
Lamp Type :
Illumination Type, Color :
End Contact Material :
Features :
Illumination Color :
Contact Resistance :
0.01mOhm
Body Breadth :
12.7 mm
Product Status :
Active
Mounting Style :
Through Hole
Package :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Power Rating :
400 mVA
Mount :
Panel
Body Length or Diameter :
16.51mm
Circuit :
Brand :
Grayhill
Base/Housing Material :
Stainless Steel
Datasheets
34ASP18T7M1RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"