34ASP18T7M1QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP18T7M1QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Electrical Life :
40,000 Cycles
Number of Poles :
1
Type :
Miniature Toggle Switch
Radiation Hardening :
No
Contact Current(DC)-Max :
5A
Termination Style :
Solder Lug
Flammability Rating :
UL 94 V-0
Published :
Subcategory :
Switches
Voltage Rating (AC) :
125 V
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Surface Mount :
No
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Switch Configuration :
ON None ON
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Housing Material :
Stainless Steel
Mounting :
Panel Mount with Threads
Actuator Finish :
Chrome
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Circuit :
SPDT
Ingress Protection :
Illumination Type :
Non-Illuminated
Illumination Color :
Body Height :
10.541mm
Packaging :
Bulk
Contact Function :
On-On
Voltage - Rated DC :
28V
Base/Housing Material :
Stainless Steel
Mounting Style :
Through Hole
Contact Form :
SPDT
Mounting Type :
Panel Mount
Body Breadth :
12.7 mm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Bushing Length :
0.448 inch
Illumination :
Non-Illuminated
Voltage Rating - AC :
125V
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Reach Compliance Code :
Compliant
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Power Rating :
400 mVA
Length - Termination :
0.156 inch
Actuator :
TOGGLE
Voltage Rating (DC) :
28 V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Sealing :
Epoxy
Pole Throw Configuration :
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Mounting Feature :
Panel Mount
Series :
34A
Terminal Length :
0.156 inch
Product Category :
Toggle Switches
Actuator Type :
Standard Round
Product Status :
Active
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Bushing Type :
Termination :
Solder
Voltage Rating - DC :
28V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Silver
Throw Configuration :
Features :
Max Operating Temperature :
85 °C
Contact Current(AC)-Max :
2A
Product Type :
Toggle Switches
Switch Function :
On-On
RoHS :
Compliant
Mount :
Panel
ECCN Code :
EAR99
Illumination Voltage (Nominal) :
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Body Length or Diameter :
16.51mm
Center Contact Plating :
Silver
Base Product Number :
34ASP
Contact Plating :
Minimum Operating Temperature :
- 30 C
Contact Resistance :
10MOhm
Orientation :
Straight
End Contact Plating :
Min Operating Temperature :
-30 °C
Brand :
Grayhill
Voltage - Rated AC :
125V
Bushing Thread :
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Illumination Type, Color :
Current Rating :
5A
Actuator Length :
17.45mm
Lamp Type :
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Grayhill
Center Contact Material :
Termination Type :
Solder Lug
Mounting Angle :
Vertical
Datasheets
34ASP18T7M1QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"