34ASP17T7M2RT
Mfr.Part #
34ASP17T7M2RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Non-Illuminated
Max Operating Temperature :
85 °C
Series :
34A
Body Length or Diameter :
16.51mm
Termination Style :
PC Pin
Switch Function :
On-On
Mechanical Life :
Body Height :
10.541mm
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating (DC) :
20 V
Contact Function :
On-On
Min Operating Temperature :
-30 °C
Package :
Bulk
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Body Breadth :
12.7 mm
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Length - Termination :
0.25 inch
Actuator Length :
12.37mm
Contact Resistance :
0.01mOhm
Actuator :
TOGGLE
Bushing Length :
0.448 inch
Terminal Length :
0.25 inch
Termination Type :
Solder
Max Voltage Rating (AC) :
20V
Illumination Type :
Non-Illuminated
Radiation Hardening :
Voltage Rating (AC) :
20 V
Termination :
PC Pin
Mount :
PC Mount, Panel
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Contact Plating :
Gold
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Actuator Type :
Standard Round
Voltage - Rated DC :
20V
Voltage Rating - DC :
20V
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Voltage Rating - AC :
20V
Voltage - Rated AC :
20V
1000000000Ohm
Throw Configuration :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Bushing Type :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Datasheets
34ASP17T7M2RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"