34ASP17T7M2QT
Mfr.Part #
34ASP17T7M2QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Product Category :
Contact Current(DC)-Max :
5A
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Sealing :
Epoxy
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Bushing Thread :
Termination Style :
PC Pin
Features :
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Body Breadth :
12.7 mm
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Radiation Hardening :
Terminal Length :
0.25 inch
Voltage - Rated AC :
125V
Published :
Contact Plating :
Silver
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Voltage - Rated DC :
28V
Bushing Length :
0.448 inch
Body Length or Diameter :
16.51mm
Series :
34A
Voltage Rating - DC :
28V
RoHS :
Details
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Current Rating :
5A
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Actuator Length :
12.37mm
Illumination :
Non-Illuminated
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Termination :
PC Pin
Contact Resistance :
0.01mOhm
Contact Current(AC)-Max :
2A
Bushing Type :
40,000 Cycles
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Center Contact Plating :
Silver
Length - Termination :
0.25 inch
Voltage Rating - AC :
125V
Body Height :
10.541mm
Mount :
Panel
Actuator Type :
Standard Round
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Datasheets
34ASP17T7M2QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"