34ASP17T7M1QT
Mfr.Part #
34ASP17T7M1QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Actuator Length :
12.37mm
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Terminal Length :
0.156 inch
Voltage - Rated AC :
125V
Series :
34A
Voltage Rating - AC :
125V
Actuator Type :
Standard Round
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Body Height :
10.541mm
Radiation Hardening :
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Illumination Voltage (Nominal) :
Bushing Length :
0.448 inch
Through Hole
Bushing Type :
Contact Current(DC)-Max :
5A
Length - Termination :
0.156 inch
Illumination Color :
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Termination Type :
Solder Lug
Voltage Rating - DC :
28V
Mount :
Panel
RoHS :
Details
Voltage - Rated DC :
28V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Termination Style :
Solder Lug
Body Breadth :
12.7 mm
Current Rating :
5A
Contact Current(AC)-Max :
2A
Center Contact Plating :
Silver
Contact Resistance :
0.01mOhm
End Contact Plating :
Silver
Contact Plating :
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Body Length or Diameter :
16.51mm
Bulk
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Datasheets
34ASP17T7M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"