34ASP16T1V2RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP16T1V2RT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Body Height :
11.684mm
Product Type :
Toggle Switches
Contact Resistance :
0.01mOhm
Contact Form :
SPDT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Breadth :
8.128 mm
Termination :
PC Pin
Packaging :
Bulk
Subcategory :
Switches
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Product Number :
34ASP
Brand :
Grayhill
Bushing Thread :
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Category :
Toggle Switches
Electrical Life :
40,000 Cycles
Contact Plating :
Gold
Termination Style :
PC Pin
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Lamp Type :
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Illumination Voltage (Nominal) :
Power Rating :
400 mVA
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Length - Termination :
0.185 inch
Features :
Throw Configuration :
SPDT
Package :
Bulk
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
RoHS :
Details
Product Status :
Active
PCB Hole Count :
7
Voltage - Rated DC :
20V
Mounting Style :
Through Hole
Actuator :
TOGGLE
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Illumination Type, Color :
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Housing Material :
Stainless Steel
Max Operating Temperature :
85 °C
Actuator Finish :
Chrome
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Actuator Type :
Flatted
Voltage Rating - AC :
20V
Min Operating Temperature :
-30 °C
Surface Mount :
No
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Illumination Type :
Non-Illuminated
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Length :
0.185 inch
Illumination Color :
Grayhill
Mount :
Panel
Actuator Length :
11.43mm
Circuit :
Sealing :
Epoxy
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Function :
On-On
Body Length or Diameter :
15.748mm
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Voltage Rating - DC :
20V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated AC :
20V
Published :
Voltage Rating (AC) :
20 V
Ingress Protection :
Switch Function :
On-On
Series :
34A
Voltage Rating (DC) :
20 V
Termination Type :
Solder
Illumination :
Non-Illuminated
Datasheets
34ASP16T1V2RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"