34ASP16T1M2RT
Mfr.Part #
34ASP16T1M2RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Grayhill
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Toggle Switches
Housing Material :
Stainless Steel
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
Termination :
PC Pin
Contact Form :
SPDT
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Illumination :
Non-Illuminated
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Lamp Type :
Termination Type :
Solder
Series :
34A
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Min Operating Temperature :
-30 °C
Mounting Style :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Active
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Bulk
Actuator :
TOGGLE
Max Operating Temperature :
85 °C
Contact Plating :
Gold
Illumination Type :
34ASP
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Breadth :
12.7 mm
Voltage - Rated AC :
20V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Body Height :
10.541mm
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Depth :
6.86mm
Features :
Contact Function :
On-On
Power Rating :
400 mVA
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Voltage Rating (AC) :
20 V
18 Weeks
Length :
12.7mm
Sealing :
Epoxy
Max Voltage Rating (AC) :
20V
Voltage Rating - DC :
20V
Terminal Length :
0.25 inch
Throw Configuration :
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Packaging :
Bulk
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Subcategory :
Switches
Surface Mount :
No
Actuator Length :
11.43mm
RoHS :
Compliant
Voltage - Rated DC :
20V
Termination Style :
PC Pin
Illumination Color :
Voltage Rating - AC :
20V
Actuator Finish :
Chrome
Mount :
Panel
Ingress Protection :
Body Length or Diameter :
16.51 mm
Voltage Rating (DC) :
20 V
Datasheets
34ASP16T1M2RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"