34ASP16T1M2QT
Mfr.Part #
34ASP16T1M2QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Actuator Length :
11.43mm
Illumination Type, Color :
Contact Current(DC)-Max :
5A
Voltage - Rated DC :
28V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Voltage Rating - AC :
125V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Series :
34A
Actuator Finish :
Chrome
Radiation Hardening :
No
Housing Material :
Stainless Steel
Features :
Contact Resistance :
0.01mOhm
Body Length or Diameter :
16.51mm
Bulk
Contact Form :
SPDT
Published :
Flatted
Actuator :
TOGGLE
RoHS :
Details
Body Breadth :
12.7 mm
Contact Current(AC)-Max :
2A
Lamp Type :
Termination Type :
Solder
Termination Style :
PC Pin
Terminal Length :
0.25 inch
Power Rating :
400 mVA
Termination :
PC Pin
Length - Termination :
0.25 inch
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Subcategory :
Switches
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Voltage Rating - DC :
28V
Base Product Number :
34ASP
Body Height :
10.541mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Mounting Style :
Through Hole
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Sealing :
Epoxy
Product Type :
Toggle Switches
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
ECCN Code :
EAR99
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
5A
Ingress Protection :
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Mount :
Panel
Active
Center Contact Plating :
Silver
Illumination Color :
Contact Plating :
Silver
Surface Mount :
No
On-On
End Contact Plating :
Bushing Thread :
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Contact Function :
On-On
Voltage - Rated AC :
125V
Datasheets
34ASP16T1M2QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"