34ASP16T1M1RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP16T1M1RT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Contact Plating :
Gold
Package :
Bulk
Reach Compliance Code :
Compliant
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Mount :
Panel
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Actuator Finish :
Chrome
Published :
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Length - Termination :
0.156 inch
Actuator :
TOGGLE
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Contact Form :
SPDT
Lamp Type :
Housing Material :
Stainless Steel
Circuit :
SPDT
Ingress Protection :
Terminal Length :
0.156 inch
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Resistance :
0.01mOhm
Power Rating :
400 mVA
Product Category :
Toggle Switches
Base Product Number :
34ASP
Packaging :
Bulk
Body Height :
10.541mm
Switch Function :
On-On
Series :
34A
Product Type :
Toggle Switches
Sealing :
Epoxy
Body Length or Diameter :
16.51mm
Subcategory :
Switches
Actuator Length :
11.43mm
Mounting Style :
Through Hole
Surface Mount :
No
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Bushing Thread :
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Features :
Max Voltage Rating (AC) :
20V
Body Breadth :
12.7 mm
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Actuator Type :
Flatted
Termination Style :
Solder Lug
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Feature :
Panel Mount
Electrical Life :
40,000 Cycles
Termination :
Solder
Illumination Voltage (Nominal) :
Illumination Type, Color :
Illumination Color :
Radiation Hardening :
No
RoHS :
Details
Voltage Rating - DC :
20V
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Contact Function :
On-On
ECCN Code :
EAR99
Illumination :
Non-Illuminated
Brand :
Grayhill
Termination Type :
Solder Lug
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Grayhill
Voltage Rating - AC :
20V
Voltage - Rated AC :
20V
Voltage - Rated DC :
20V
Mounting Type :
Panel Mount
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Product Status :
Active
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Datasheets
34ASP16T1M1RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"