34ASP16B1M7RT
Mfr.Part #
34ASP16B1M7RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Body Breadth :
6.858 mm
Termination :
PC Pin
Body Height :
20.32mm
Length - Termination :
0.125 inch
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Voltage Rating - AC :
20V
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Series :
34A
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Brand :
Grayhill
COPPER ALLOY
Product Type :
Toggle Switches
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Min Operating Temperature :
-30 °C
Product Category :
Toggle Switches
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Terminal Length :
0.125 inch
RoHS :
Details
Body Length or Diameter :
12.7mm
Illumination Type, Color :
Illumination Type :
1 (Unlimited)
Actuator :
TOGGLE
Voltage Rating (DC) :
20 V
Diallyl Phthalate
PCB Hole Count :
5
Contact Resistance :
0.01mOhm
Throw Configuration :
SPDT
Subcategory :
Switches
Actuator Length :
11.43mm
Grayhill
Termination Style :
PC Pin
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Operating Temperature :
85 °C
Actuator Type :
Flatted
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle, Vertical
Bushing Type :
Illumination Color :
Contact Form :
Bushing Length :
0.35 inch
Voltage - Rated AC :
20V
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Features :
Lamp Type :
Mounting Style :
Through Hole
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Plating :
Voltage - Rated DC :
20V
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Mount :
Panel, Vertical
Voltage Rating - DC :
20V
Power Rating :
400 mVA
Voltage Rating (AC) :
20 V
Datasheets
34ASP16B1M7RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"