34ASP16B1M7GT
Mfr.Part #
34ASP16B1M7GT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Actuator Type :
Flatted
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Body Length or Diameter :
12.7mm
Voltage Rating (DC) :
28 V
Voltage - Rated DC :
28V
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle, Vertical
Voltage Rating - DC :
28V
Voltage - Rated AC :
125V
Features :
Max Operating Temperature :
85 °C
Contact Resistance :
0.01mOhm
End Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Body Height :
20.32mm
Termination Style :
PC Pin
PCB Hole Count :
5
Voltage Rating - AC :
125V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
No
Min Operating Temperature :
-30 °C
Mount :
Panel, Vertical
Current Rating :
5A
Terminal Length :
0.125 inch
Diallyl Phthalate
Illumination Type :
Non-Illuminated
Throw Configuration :
SPDT
Series :
34A
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Bushing Length :
0.35 inch
Actuator Length :
11.43mm
Body Breadth :
6.858 mm
Length - Termination :
0.125 inch
Center Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Termination :
PC Pin
Voltage Rating (AC) :
125 V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Datasheets
34ASP16B1M7GT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"