34ASP16B1M1QT
Mfr.Part #
34ASP16B1M1QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Product Category :
Lamp Type :
Voltage Rating - DC :
28V
Power Rating :
400 mVA
Product Type :
Toggle Switches
Body Length or Diameter :
16.51mm
Illumination Color :
No
Contact Form :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Termination Style :
Solder Lug
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Bushing Length :
0.35 inch
Current Rating :
5A
RoHS :
Details
Contact Current(DC)-Max :
5A
Length - Termination :
0.156 inch
Body Breadth :
12.7 mm
Actuator Type :
Flatted
Bushing Type :
Grayhill
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Voltage Rating - AC :
125V
Mounting Type :
Panel Mount
Voltage - Rated AC :
125V
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Body Height :
10.541mm
Subcategory :
Switches
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Actuator :
TOGGLE
Product Category :
Toggle Switches
Voltage - Rated DC :
28V
Mounting Feature :
Panel Mount
Contact Resistance :
0.01mOhm
Terminal Length :
0.156 inch
Radiation Hardening :
No
Features :
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Actuator Length :
11.43mm
Center Contact Plating :
Silver
Series :
34A
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Contact Current(AC)-Max :
2A
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
End Contact Plating :
Silver
Mounting Style :
Through Hole
Mount :
Panel
Brand :
Grayhill
Contact Plating :
Termination Type :
Solder Lug
Datasheets
34ASP16B1M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"