34ASP14B3M7RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP14B3M7RT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Illumination Color :
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Termination Type :
Solder
Bushing Type :
Voltage Rating - AC :
20V
Termination :
PC Pin
Illumination Type, Color :
Voltage - Rated AC :
20V
Base Product Number :
34ASP
Terminal Length :
0.125 inch
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage Rating (AC) :
20 V
Illumination Type :
Non-Illuminated
Sealing :
Epoxy
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle, Vertical
RoHS :
Compliant
Body Breadth :
6.858 mm
Voltage Rating (DC) :
20 V
Electrical Life :
40,000 Cycles
Body Height :
20.32mm
Actuator :
TOGGLE
Mount :
PC Mount, Panel, Vertical
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Max Operating Temperature :
85 °C
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Category :
Toggle Switches
Published :
Switch Function :
On-On
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Resistance :
0.01mOhm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Length - Termination :
0.125 inch
Contact Form :
SPDT
Grayhill
Contact Plating :
Gold
Housing Material :
Stainless Steel
Power Rating :
400 mVA
Product Type :
Toggle Switches
Throw Configuration :
SPDT
Termination Style :
PC Pin
Contact Function :
On-On
Illumination :
Non-Illuminated
Circuit :
Radiation Hardening :
No
Bushing Length :
0.28 inch
Actuator Length :
18.04mm
Min Operating Temperature :
-30 °C
Actuator Finish :
Chrome
Mounting Style :
Through Hole
Package :
Bulk
Subcategory :
Switches
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
20V
PCB Hole Count :
5
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
ECCN Code :
EAR99
Actuator Type :
Standard Round
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Body Length or Diameter :
12.7mm
Product Status :
Active
Surface Mount :
No
Mechanical Life :
40000 cycles
Voltage Rating - DC :
20V
Reach Compliance Code :
Compliant
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Lamp Type :
Brand :
Grayhill
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Max Voltage Rating (AC) :
20V
Ingress Protection :
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Series :
34A
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Illumination Voltage (Nominal) :
Features :
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Bushing Thread :
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
34ASP14B3M7RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"