34ASP13B7M1RT
Mfr.Part #
34ASP13B7M1RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Body Height :
10.541mm
Voltage - Rated DC :
20V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Features :
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Contact Plating :
Gold
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
20V
Bushing Length :
0.35 inch
Series :
34A
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Body Breadth :
12.7 mm
Actuator Length :
13.97mm
Voltage Rating - DC :
20V
Mount :
Panel
TOGGLE
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Body Length or Diameter :
16.51mm
Mounting Type :
Panel Mount
Active
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
1000000000Ohm
Length - Termination :
0.156 inch
Termination Type :
Solder Lug
Illumination Type, Color :
Voltage - Rated AC :
20V
Terminal Length :
0.156 inch
Bushing Type :
Mounting Feature :
Panel Mount
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Datasheets
34ASP13B7M1RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"