34ASP13B4V2QT
Mfr.Part #
34ASP13B4V2QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Non-Illuminated
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Voltage - Rated AC :
125V
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Lamp Type :
Radiation Hardening :
Terminal Length :
0.185 inch
Illumination Type, Color :
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Contact Plating :
Silver
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Mount :
Brackets, Through Hole
Voltage - Rated DC :
28V
Voltage Rating - AC :
125 V
Center Contact Plating :
Silver
1000000000Ohm
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Termination :
PC Pin
Contact Current(AC)-Max :
2A
Actuator Length :
13.97mm
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Body Height :
11.684mm
Voltage Rating - DC :
28 V
Termination Style :
PC Pin
Body Length or Diameter :
15.748mm
Bushing Thread :
Unthreaded
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Contact Current(DC)-Max :
5A
End Contact Plating :
Current Rating :
5A
Bushing Type :
Unthreaded
Bulk
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
COPPER ALLOY
Length - Termination :
0.185 inch
Body Breadth :
8.128 mm
Bushing Length :
0.28 inch
Active
PCB Hole Count :
7
Series :
34A
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Datasheets
34ASP13B4V2QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"