34ASP13B4M7RT
Mfr.Part #
34ASP13B4M7RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Bushing Length :
0.28 inch
Termination :
PC Pin
Voltage Rating - DC :
20V
Terminal Length :
0.125 inch
Body Length or Diameter :
12.7 mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Max Voltage Rating (AC) :
20V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Lamp Type :
Contact Plating :
Gold
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Packaging :
Bulk
PCB Hole Count :
5
Switch Function :
On-On
Length :
6.86mm
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle, Vertical
Series :
34A
Body Breadth :
6.858 mm
Bushing Thread :
Unthreaded
Voltage Rating - AC :
20V
Base/Housing Material :
Bushing Type :
Unthreaded
Surface Mount :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage - Rated DC :
20V
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Body Height :
20.32mm
Actuator Length :
13.97mm
Termination Style :
PC Pin
34ASP
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Voltage - Rated AC :
20V
Mount :
Brackets, Through Hole, Vertical
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Illumination Voltage (Nominal) :
Mounting :
PC Mount with Bracket
Panel Cutout Dimensions :
Datasheets
34ASP13B4M7RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"