34ASP13B4M6RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP13B4M6RT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Product Length (mm) :
12.7(mm)
Contact Form :
SPDT
PCB Hole Count :
5
Illumination Voltage (Nominal) :
Termination Style :
PC Pin
Bushing Type :
Unthreaded
Panel Cutout Dimensions :
Thread Size :
Not Required
Seal Location :
Terminals
Dielectric Strength :
1000Vrms
Grayhill
Terminal Length :
0.125 inch
Ingress Protection :
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Seal Description :
Epoxy
Series :
34A
Circuit :
SPDT
Switch Configuration :
ON None ON
Brand :
Grayhill
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Product Depth (mm) :
34.41(mm)
Length - Termination :
0.125 inch
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Product Type :
Toggle Switches
Mount :
Brackets, Through Hole
Actuator :
TOGGLE
Contact Resistance :
0.01mOhm
Actuator Length (mm) :
13.97(mm)
Body Height :
12.7mm
Body Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Function :
On-On
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
RoHS :
Details
Sealing :
Epoxy
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
AC Voltage Rating (Max) :
20
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Voltage Rating - DC :
20V
Reach Compliance Code :
Compliant
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Product Category :
Toggle Switches
Illumination Type, Color :
Power Rating :
400 mVA
Termination Type :
Solder
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Housing Material :
Stainless Steel
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Contact Material :
Body Breadth :
6.858 mm
Actuator Length :
13.97mm
Illumination Color :
Package :
Bulk
Surface Mount :
No
Features :
Termination :
PC Pin
Contact Plating :
Gold
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated AC :
20V
Product Height (mm) :
6.86(mm)
Published :
Bushing Thread :
Unthreaded
Pole Throw Configuration :
Number of Terminals :
3
Voltage Rating - AC :
20V
Bushing Length :
0.28 inch
Electrical Life :
40,000 Cycles
Switch Function :
On-On
RoHS Status :
RoHS Compliant
Illumination :
Non-Illuminated
Voltage - Rated DC :
20V
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Actuator Finish :
Chrome
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Actuator Style :
Round Lever
Lamp Type :
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Mounting Style :
Through Hole
Base Product Number :
34ASP
Actuator Type :
Standard Round
Actuator Color :
Chrome
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
DC Voltage Rating (Max) :
20
Subcategory :
Switches
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Product Status :
Active
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Length or Diameter :
12.7mm
Datasheets
34ASP13B4M6RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"