34ASP13B4M2RT
Mfr.Part #
34ASP13B4M2RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Termination Style :
PC Pin
Number of Terminals :
3
Termination :
PC Pin
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Voltage - Rated AC :
20V
RoHS :
Details
34ASP
Seal Location :
Terminals
Packaging :
Bulk
Actuator Length (mm) :
13.97(mm)
Bushing Type :
Unthreaded
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Mounting Style :
PC Mount
Panel Cutout Dimensions :
Voltage Rating - DC :
20V
TOGGLE SWITCH
Dielectric Strength :
1000Vrms
SPDT
Switch Configuration :
ON None ON
Contact Plating :
Gold
Body Breadth :
12.7 mm
Product Height (mm) :
31.51(mm)
Non-Illuminated
Actuator Style :
Round Lever
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Actuator Color :
Chrome
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Seal Description :
Epoxy
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Bushing Length :
0.28 inch
Mount :
PC Mount, Through Hole
1000000000Ohm
Thread Size :
Not Required
Terminal Length :
0.25 inch
Illumination Voltage (Nominal) :
Bushing Thread :
Unthreaded
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Length - Termination :
0.25 inch
Body Height :
10.541mm
Actuator Length :
13.97mm
400 mVA
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Contact Material :
Series :
34A
Ingress Protection :
Center Contact Material :
Product Depth (mm) :
6.86(mm)
Active
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Pole Throw Configuration :
Product Length (mm) :
12.7(mm)
DC Voltage Rating (Max) :
20
Body Length or Diameter :
16.51mm
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Voltage Rating - AC :
20V
Illumination Type, Color :
AC Voltage Rating (Max) :
20
Voltage - Rated DC :
20V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Body Orientation :
Straight
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Datasheets
34ASP13B4M2RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"