34ASP13B3M7RT
Mfr.Part #
34ASP13B3M7RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating (DC) :
20 V
Illumination :
Non-Illuminated
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Termination :
PC Pin
RoHS :
Compliant
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Contact Resistance :
0.01mOhm
COPPER ALLOY
Illumination Type :
Voltage - Rated AC :
20V
Voltage Rating - DC :
20V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Series :
34A
Brand :
Grayhill
Mechanical Life :
40000 cycles
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Voltage - Rated DC :
20V
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle, Vertical
Product Type :
Toggle Switches
PCB Hole Count :
5
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Min Operating Temperature :
-30 °C
Voltage Rating (AC) :
20 V
Max Operating Temperature :
85 °C
Body Height :
20.32mm
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Max Voltage Rating (AC) :
20V
On-On
Throw Configuration :
SPDT
Ingress Protection :
Length - Termination :
0.125 inch
Voltage Rating - AC :
20V
Body Breadth :
6.858 mm
Actuator Length :
15.75mm
Illumination Type, Color :
Bushing Length :
0.28 inch
Body Length or Diameter :
12.7mm
Mount :
PC Mount, Panel, Vertical
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Gold
Terminal Length :
0.125 inch
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Datasheets
34ASP13B3M7RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"