34ASP13B1M1RT
Mfr.Part #
34ASP13B1M1RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Termination Type :
Solder Lug
Contact Function :
On-On
Min Operating Temperature :
-30 °C
Mount :
Panel
Body Length or Diameter :
16.51mm
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Voltage Rating (DC) :
20 V
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Voltage - Rated AC :
20V
Ingress Protection :
Length - Termination :
0.156 inch
1 (Unlimited)
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Terminal Length :
0.156 inch
Mounting Type :
Panel Mount
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Bulk
Illumination Type :
Mounting Feature :
Panel Mount
Voltage Rating - AC :
20V
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Contact Plating :
Gold
Illumination Type, Color :
Series :
34A
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Body Breadth :
12.7 mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Through Hole
Max Operating Temperature :
85 °C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - DC :
20V
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Body Height :
10.541mm
Published :
Voltage Rating (AC) :
20 V
Voltage - Rated DC :
20V
RoHS :
Details
Contact Resistance :
0.01mOhm
Throw Configuration :
Grayhill
Bushing Length :
0.35 inch
Actuator Length :
13.97mm
Datasheets
34ASP13B1M1RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"