34ASP13B1M1QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP13B1M1QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Termination :
Solder
Package :
Bulk
Lamp Type :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Contact Resistance :
0.01mOhm
Max Voltage Rating (DC) :
28V
RoHS :
Details
Contact Plating :
Silver
Illumination Voltage (Nominal) :
Product Category :
Toggle Switches
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Current(AC)-Max :
2A
Termination Style :
Solder Lug
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Body Breadth :
12.7 mm
Mounting Style :
Through Hole
Depth :
6.86mm
Contact Current(DC)-Max :
5A
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Body Height :
10.541mm
Subcategory :
Switches
Contact Form :
SPDT
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Mount :
Panel
Radiation Hardening :
No
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Surface Mount :
No
Termination Type :
Solder Lug
Current Rating :
5A
Power Rating :
400 mVA
Illumination :
Non-Illuminated
Housing Material :
Stainless Steel
Features :
Mounting Feature :
Panel Mount
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage Rating - AC :
125V
Base Product Number :
34ASP
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage - Rated DC :
28V
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Bushing Length :
0.35 inch
Contact Function :
On-On
Product Type :
Toggle Switches
Sealing :
Epoxy
Actuator Finish :
Chrome
Illumination Type, Color :
Voltage - Rated AC :
125V
Brand :
Grayhill
Terminal Length :
0.156 inch
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Body Length or Diameter :
16.51 mm
Actuator Length :
13.97mm
Electrical Life :
40,000 Cycles
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Voltage Rating - DC :
28V
Switch Function :
On-On
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Actuator :
TOGGLE
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Illumination Color :
Center Contact Plating :
Silver
Actuator Type :
Standard Round
Max Current Rating :
5A
Length :
12.7mm
Ingress Protection :
Grayhill
Bushing Thread :
End Contact Plating :
Circuit :
SPDT
Published :
Reach Compliance Code :
Compliant
Bushing Type :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
34A
Product Status :
Active
Datasheets
34ASP13B1M1QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"