34ASP12B9M1RT
Mfr.Part #
34ASP12B9M1RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Published :
Length - Termination :
0.156 inch
Contact Plating :
Gold
Actuator Length :
5.08mm
Body Height :
10.541mm
Contact Resistance :
0.01mOhm
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Voltage - Rated DC :
20V
Series :
34A
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Voltage - Rated AC :
20V
Illumination Color :
Body Breadth :
12.7 mm
RoHS :
Details
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Body Length or Diameter :
16.51mm
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Voltage Rating - AC :
20V
Voltage Rating - DC :
20V
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Bushing Length :
0.296 inch
Terminal Length :
0.156 inch
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Datasheets
34ASP12B9M1RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"