34ASP12B9M1QT
Mfr.Part #
34ASP12B9M1QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
RoHS :
Details
Illumination Color :
Contact Current(DC)-Max :
5A
Standard Round
Base/Housing Material :
Stainless Steel
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Body Height :
10.541mm
Contact Resistance :
10MOhm
Mounting :
Panel Mount with Threads
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Body Breadth :
12.7 mm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Terminal Length :
0.156 inch
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Actuator Length :
5.08mm
Center Contact Plating :
Silver
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Voltage Rating - AC :
125V
Voltage - Rated AC :
125V
Orientation :
Straight
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Housing Material :
Stainless Steel
Radiation Hardening :
Contact Plating :
Silver
Voltage - Rated DC :
28V
Contact Current(AC)-Max :
2A
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Depth :
11.81mm
Pole Throw Configuration :
Series :
34A
Max Current Rating :
5A
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Contact Material :
Bushing Length :
0.296 inch
Voltage Rating - DC :
28V
Length :
12.7mm
Current Rating :
5A
Body Length or Diameter :
16.51 mm
Mounting Feature :
Panel Mount
Switch Configuration :
ON None ON
Datasheets
34ASP12B9M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"