34ASP12B8M1RT
Mfr.Part #
34ASP12B8M1RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
SPDT
AC Voltage Rating (Max) :
20
Bushing Type :
M6P0.75
Illumination Type, Color :
Body Orientation :
Straight
Contact Plating :
Gold
Dielectric Strength :
1000Vrms
TOGGLE SWITCH
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Voltage - Rated AC :
20V
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Number of Terminals :
3
Electrical Life :
40,000 Cycles
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Body Height :
10.541mm
Product Height (mm) :
26.82(mm)
Actuator Length :
5.08mm
Switch Function :
On-On
Pole Throw Configuration :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
DC Voltage Rating (Max) :
20
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Voltage - Rated DC :
20V
Lamp Type :
Thread Size :
COPPER ALLOY
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Operating Temperature :
-30°C~85°C
RoHS :
Details
Terminal Length :
0.156 inch
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Actuator Color :
Series :
34A
Seal Description :
Contact Form :
Actuator Style :
Round Lever
Contact Resistance :
0.01mOhm
Voltage Rating - DC :
20V
Product Length (mm) :
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Body Length or Diameter :
16.51mm
Published :
Seal Location :
Terminals
Features :
Actuator Length (mm) :
5.08(mm)
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Bushing Thread :
M6 x 0.75
Product Status :
Active
Length - Termination :
0.156 inch
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Body Breadth :
12.7 mm
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Illumination Color :
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Bushing Length :
0.35 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Non-Illuminated
Switch Configuration :
ON None ON
Contact Material :
Voltage Rating - AC :
20V
Grayhill
Product Depth (mm) :
6.86(mm)
Datasheets
34ASP12B8M1RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"