34ASP12B6M1QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP12B6M1QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Bushing Length :
0.315 inch
RoHS :
Compliant
Lamp Type :
Brand :
Grayhill
Illumination Type :
Non-Illuminated
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Voltage - Rated AC :
125V
Termination Style :
Solder Lug
Switch Function :
On-On
Actuator Length :
4.57mm
Package :
Bulk
Termination Type :
Solder Lug
Published :
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Ingress Protection :
Power Rating :
400 mVA
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Body Breadth :
12.7 mm
Mount :
Panel
Sealing :
Epoxy
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Body Length or Diameter :
16.51mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Subcategory :
Switches
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
85 °C
Illumination Voltage (Nominal) :
Product Status :
Active
Voltage Rating (DC) :
28 V
Voltage Rating - DC :
28V
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Termination :
Solder
Illumination :
Non-Illuminated
Terminal Length :
0.156 inch
Circuit :
SPDT
Bushing Thread :
Contact Form :
SPDT
Grayhill
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
18 Weeks
Throw Configuration :
Mounting Type :
Panel Mount
Center Contact Plating :
Silver
Mounting Style :
Through Hole
Features :
End Contact Plating :
Silver
Contact Function :
On-On
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Actuator Finish :
Chrome
Contact Current(DC)-Max :
5A
Voltage Rating (AC) :
125 V
Body Height :
10.541mm
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Length - Termination :
0.156 inch
Mounting Feature :
Panel Mount
Contact Current(AC)-Max :
2A
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Contact Plating :
Product Category :
Toggle Switches
Illumination Color :
Reach Compliance Code :
Compliant
Current Rating :
5A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Illumination Type, Color :
Voltage - Rated DC :
28V
Mechanical Life :
40000 cycles
Actuator :
TOGGLE
Electrical Life :
40,000 Cycles
Voltage Rating - AC :
125V
Base Product Number :
34ASP
Bushing Type :
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Contact Resistance :
0.01mOhm
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Min Operating Temperature :
-30 °C
Actuator Type :
Standard Round
Product Type :
Toggle Switches
Series :
34A
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Radiation Hardening :
No
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Housing Material :
Stainless Steel
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
34ASP12B6M1QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"