34ASP12B5M2QT
Mfr.Part #
34ASP12B5M2QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Terminal Length :
0.25 inch
Voltage - Rated DC :
28V
End Contact Plating :
Silver
Base Product Number :
34ASP
Contact Current(DC)-Max :
5A
Actuator Length :
5.08mm
Contact Resistance :
0.01mOhm
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Ingress Protection :
Published :
Illumination Voltage (Nominal) :
Contact Plating :
Silver
Grayhill
Termination Style :
PC Pin
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Voltage - Rated AC :
125V
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Body Height :
10.541mm
Illumination Color :
Mount :
Panel
RoHS :
Details
Illumination Type, Color :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Body Length or Diameter :
16.51 mm
Voltage Rating - AC :
125V
Bushing Length :
0.296 inch
SPDT
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
18 Weeks
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Depth :
7.98mm
Toggle Switches
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Active
Radiation Hardening :
Body Breadth :
12.7 mm
Length :
12.7mm
Series :
34A
Max Current Rating :
5A
Lamp Type :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Termination :
PC Pin
Current Rating :
5A
Mounting Type :
Panel Mount
No
Contact Current(AC)-Max :
2A
Voltage Rating - DC :
28V
Datasheets
34ASP12B5M2QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"