34ASP12B5M1QT
Mfr.Part #
34ASP12B5M1QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Contact Plating :
Silver
Grayhill
Voltage - Rated AC :
125V
Actuator Color :
Chrome
DC Voltage Rating (Max) :
28
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Mechanical Life :
40000 cycles
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
1 (Unlimited)
Contact Current(AC)-Max :
2A
Current Rating :
5A
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Voltage Rating - DC :
28V
Electrical Life :
40,000 Cycles
Dielectric Strength :
1000Vrms
Contact Resistance :
0.01mOhm
End Contact Plating :
Silver
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Illumination Voltage (Nominal) :
Number of Terminals :
3
Product Length (mm) :
12.7(mm)
Throw Configuration :
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Mounting Feature :
Panel Mount
Contact Current(DC)-Max :
5A
Illumination Type, Color :
Max Operating Temperature :
85 °C
Length - Termination :
0.156 inch
Radiation Hardening :
Bushing Type :
Threaded
Bushing Thread :
Center Contact Plating :
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Voltage Rating (AC) :
125 V
AC Voltage Rating (Max) :
250
Mounting Style :
Through Hole
Actuator Style :
Round Lever
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Product Type :
Toggle Switches
Product Height (mm) :
25.05(mm)
Mount :
Panel
Bushing Length :
0.296 inch
Illumination Type :
Non-Illuminated
Product Depth (mm) :
7.98(mm)
Body Orientation :
Straight
Body Breadth :
12.7 mm
Voltage Rating - AC :
125V
Voltage - Rated DC :
28V
Body Length or Diameter :
16.51mm
Contact Material :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Switch Configuration :
ON None ON
Terminal Length :
0.156 inch
TOGGLE SWITCH
Current Rating (Max) :
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Thread Size :
Base Product Number :
34ASP
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Termination Type :
Solder Lug
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Actuator Length :
5.08mm
Voltage Rating (DC) :
28 V
Termination Style :
Solder Lug
Actuator Length (mm) :
1000000000Ohm
Pole Throw Configuration :
Body Height :
10.541mm
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
34A
Min Operating Temperature :
-30 °C
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Datasheets
34ASP12B5M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"