34ASP12B4V3RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP12B4V3RT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Pole Throw Configuration :
SPDT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Depth (mm) :
8.13(mm)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Bushing Thread :
Unthreaded
Dielectric Strength :
1000Vrms
Packaging :
Bulk
Mounting Style :
Through Hole
Actuator Finish :
Chrome
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Body Height :
16.002mm
Mount :
Brackets, Through Hole
Actuator Length :
5.08mm
Power Rating :
400 mVA
ECCN Code :
EAR99
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Actuator Type :
Standard Round
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Body Orientation :
Straight
Bushing Length :
0.28 inch
Actuator Color :
Chrome
PCB Hole Count :
7
Actuator Length (mm) :
5.08(mm)
Package :
Bulk
Illumination Type, Color :
Sealing :
Epoxy
Termination Style :
PC Pin
Mounting Type :
Through Hole
Switch Configuration :
ON None ON
Grayhill
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Product Category :
Toggle Switches
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Termination :
PC Pin
Subcategory :
Switches
Product Height (mm) :
28.18(mm)
Actuator Style :
Round Lever
Published :
Panel Cutout Dimensions :
Voltage Rating - DC :
20V
Product Length (mm) :
Max Voltage Rating (AC) :
20V
Depth :
8.13mm
Body Breadth :
8.128 mm
Voltage Rating - AC :
20V
End Contact Material :
COPPER ALLOY
AC Voltage Rating (Max) :
20
Body Length or Diameter :
15.748 mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Resistance :
0.01mOhm
Electrical Life :
40,000 Cycles
Features :
Length :
16.26mm
Seal Location :
Terminals
Switch Function :
On-On
RoHS :
Details
Center Contact Material :
Illumination Color :
Base Product Number :
34ASP
Lamp Type :
Operating Temp Range :
-30C to 85C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Illumination :
Non-Illuminated
Contact Function :
On-On
Illumination Voltage (Nominal) :
Housing Material :
Stainless Steel
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Brand :
Grayhill
Seal Description :
Epoxy
Terminal Length :
0.185 inch
Circuit :
SPDT
Product Type :
Toggle Switches
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Termination Type :
Solder
Contact Form :
Ingress Protection :
DC Voltage Rating (Max) :
20
Surface Mount :
No
Voltage - Rated DC :
20V
Bushing Type :
Unthreaded
Number of Terminals :
3
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Actuator :
TOGGLE
Series :
34A
Thread Size :
Not Required
Voltage - Rated AC :
20V
Product Status :
Active
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
34ASP12B4V3RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"