34ASP12B4V2RT
Mfr.Part #
34ASP12B4V2RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Voltage Rating - AC :
20V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Series :
34A
Voltage Rating - DC :
20V
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Terminal Length :
0.185 inch
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Lamp Type :
Voltage - Rated AC :
20V
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Body Height :
11.684mm
Housing Material :
Stainless Steel
Subcategory :
Switches
Termination Type :
Solder
Bushing Thread :
Unthreaded
PCB Hole Count :
7
Voltage - Rated DC :
20V
Bushing Type :
Grayhill
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
40,000 Cycles
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Body Breadth :
8.128 mm
Circuit :
SPDT
Surface Mount :
No
Actuator Finish :
Chrome
Switch Function :
On-On
Switch Configuration :
ON None ON
Published :
ECCN Code :
EAR99
Length - Termination :
0.185 inch
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Brass, Chrome Plated
Contact Resistance :
0.01mOhm
Toggle Switches
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Reach Compliance Code :
Compliant
Actuator Length :
5.08mm
Illumination Voltage (Nominal) :
Base/Housing Material :
Stainless Steel
Actuator :
TOGGLE
Body Length or Diameter :
15.748mm
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Bushing Length :
0.28 inch
Package :
Bulk
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Mounting :
PC Mount with Bracket
Mounting Style :
Through Hole
Mount :
Brackets, Through Hole
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
End Contact Material :
Illumination Type, Color :
Sealing :
Epoxy
Contact Function :
On-On
Contact Plating :
Gold
Pole Throw Configuration :
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Datasheets
34ASP12B4V2RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"