34ASP12B4M7QT
Mfr.Part #
34ASP12B4M7QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Product Category :
Compliance :
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Toggle Switches
Pbfree Code :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Current Rating :
5A
Mounting Style :
PCB Mount, Right Angle, Vertical
Length - Termination :
0.125 inch
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
On-On
Termination Type :
Solder
Contact Plating :
Silver
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Grayhill
Body Height :
20.32mm
Contact Current(DC)-Max :
5A
Bulk
PCB Hole Count :
5
End Contact Plating :
Silver
Contact Current Rating :
5A
Voltage Rating - DC :
28V
Terminal Length :
0.125 inch
Series :
34A
Radiation Hardening :
No
Unthreaded
Contact Function :
On-On
Contact Resistance :
0.01mOhm
Center Contact Plating :
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Mount :
Brackets, Through Hole, Vertical
Bushing Length :
0.28 inch
Contact Current(AC)-Max :
2A
Circuit :
SPDT
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Active
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Contact Configuration :
Base Product Number :
34ASP
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle, Vertical
Subcategory :
Switches
IP Rating :
Voltage - Rated DC :
28V
Sealing :
Epoxy
Features :
Voltage - Rated AC :
125V
Actuator Length :
5.08mm
Voltage Rating - AC :
125V
Illumination Type :
Illuminated, Non-Illuminated
PC Pin
Body Length or Diameter :
12.7mm
Actuator :
TOGGLE
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Body Breadth :
6.858 mm
Actuator Finish :
Chrome
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Factory Lead Time :
18 Weeks
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Bushing Type :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Non-Illuminated
Housing Material :
Stainless Steel
Datasheets
34ASP12B4M7QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"