34ASP12B4M7GT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP12B4M7GT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
IP Rating :
Terminal Length :
0.125 inch
Mounting Style :
PCB Mount, Right Angle, Vertical
Product Category :
Toggle Switches
Actuator Type :
Standard Round
Termination Type :
Solder
End Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Brand :
Grayhill
Mount :
Brackets, Through Hole, Vertical
Voltage - Rated AC :
125V
Lamp Type :
Voltage - Rated DC :
28V
Body Height :
20.32mm
Actuator Finish :
Chrome
Bushing Type :
Unthreaded
Panel Cutout Dimensions :
Surface Mount :
No
Product Type :
Toggle Switches
Illumination Type, Color :
Termination :
PC Pin
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
34A
Radiation Hardening :
No
Actuator Length :
5.08mm
Termination Style :
PC Pin
Current Rating :
5A
Ingress Protection :
Bushing Length :
0.28 inch
Illumination Voltage (Nominal) :
Product Status :
Active
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Illumination Color :
Length - Termination :
0.125 inch
Switch Function :
On-On
Contact Form :
SPDT
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle, Vertical
Subcategory :
Switches
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Illumination :
Non-Illuminated
Package :
Bulk
Features :
Contact Plating :
Gold, Silver
Actuator :
TOGGLE
Factory Lead Time :
18 Weeks
Bushing Thread :
Unthreaded
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Body Length or Diameter :
12.7mm
Grayhill
Circuit :
SPDT
Compliance :
Sealing :
Epoxy
Contact Resistance :
0.01mOhm
Voltage Rating - AC :
125V
Electrical Life :
40,000 Cycles
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage Rating - DC :
28V
Body Breadth :
6.858 mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
RoHS :
Details
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Housing Material :
Stainless Steel
Reach Compliance Code :
Compliant
Power Rating :
400 mVA
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Base Product Number :
34ASP
Published :
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
PCB Hole Count :
5
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Center Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Contact Function :
On-On
Datasheets
34ASP12B4M7GT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"