34ASP12B4M2QT
Mfr.Part #
34ASP12B4M2QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
SPDT
Surface Mount :
No
Thread Size :
Not Required
End Contact Material :
TOGGLE
Length - Termination :
0.25 inch
Operating Temperature :
-30°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
Terminal Length :
0.25 inch
Bushing Type :
Unthreaded
Round Lever
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Actuator Length :
5.08mm
Contact Plating :
Silver
Subcategory :
Switches
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Series :
34A
Voltage - Rated AC :
125V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Mounting Style :
PC Mount
Bulk
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Bushing Thread :
Unthreaded
Current Rating (Max) :
5(A)
Contact Current(DC)-Max :
5A
Actuator Length (mm) :
5.08(mm)
Radiation Hardening :
No
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Center Contact Material :
Grayhill
Body Breadth :
12.7 mm
Termination :
PC Pin
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Contact Function :
On-On
End Contact Plating :
Silver
DC Voltage Rating (Max) :
28
Product Length (mm) :
12.7(mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Length or Diameter :
16.51mm
Actuator Finish :
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Product Height (mm) :
22.62(mm)
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Voltage Rating - DC :
28V
Bushing Length :
0.28 inch
Electrical Life :
40,000 Cycles
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Body Height :
10.541mm
Sealing :
Epoxy
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Contact Resistance :
0.01mOhm
Voltage Rating - AC :
125V
Seal Location :
Terminals
85C
Contact Current(AC)-Max :
2A
Body Orientation :
Straight
Ingress Protection :
Voltage - Rated DC :
28V
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Seal Description :
Epoxy
Panel Cutout Dimensions :
Current Rating :
5A
AC Voltage Rating (Max) :
250
3
Termination Type :
Solder
Mount :
PC Mount, Through Hole
Illumination Type, Color :
Center Contact Plating :
Datasheets
34ASP12B4M2QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"