34ASP12B3V3RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP12B3V3RT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Actuator :
TOGGLE
Grayhill
Termination Type :
Solder
Reach Compliance Code :
Compliant
Bushing Type :
Threaded
Number of Terminals :
3
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Actuator Color :
Chrome
Illumination Type :
Non-Illuminated
DC Voltage Rating (Max) :
20
Illumination Type, Color :
Pole Throw Configuration :
SPDT
Termination Style :
PC Pin
Electrical Life :
40,000 Cycles
Voltage Rating - DC :
20V
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Actuator Length :
6.86mm
Body Height :
16.002mm
Packaging :
Bulk
Body Length or Diameter :
15.748mm
Length - Termination :
0.185 inch
Brand :
Grayhill
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Contact Plating :
Gold
Series :
34A
Illumination Voltage (Nominal) :
Voltage Rating - AC :
20V
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Function :
On-On
Surface Mount :
No
Published :
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Termination :
PC Pin
Body Breadth :
8.128 mm
Actuator Finish :
Chrome
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Bushing Thread :
Features :
Lamp Type :
Throw Configuration :
SPDT
Product Height (mm) :
Switch Configuration :
ON None ON
Illumination Color :
Power Rating :
400 mVA
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Package :
Bulk
Voltage Rating (DC) :
20 V
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Seal Description :
Epoxy
Product Depth (mm) :
8.13(mm)
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Ingress Protection :
Seal Location :
Terminals
Dielectric Strength :
1000Vrms
Min Operating Temperature :
-30 °C
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
PCB Hole Count :
7
Voltage - Rated AC :
20V
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Product Category :
Toggle Switches
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Mounting Style :
Through Hole
Thread Size :
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Product Type :
Toggle Switches
Terminal Length :
0.185 inch
Max Operating Temperature :
85 °C
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
RoHS :
Details
Housing Material :
Stainless Steel
Bushing Length :
0.28 inch
Contact Resistance :
0.01mOhm
Actuator Style :
Round Lever
Actuator Type :
Standard Round
Voltage - Rated DC :
20V
Product Status :
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
AC Voltage Rating (Max) :
20
Circuit :
Body Orientation :
Straight
Switch Function :
On-On
Subcategory :
Switches
RoHS Status :
RoHS Compliant
Sealing :
Epoxy
End Contact Material :
Contact Form :
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Mount :
Brackets, Panel
Product Length (mm) :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Illumination :
Non-Illuminated
Base Product Number :
34ASP
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Actuator Length (mm) :
6.86(mm)
Voltage Rating (AC) :
20 V
Datasheets
34ASP12B3V3RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"