34ASP12B3M7RT
Mfr.Part #
34ASP12B3M7RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Series :
34A
COPPER ALLOY
PCB Hole Count :
5
Voltage Rating - AC :
20V
Voltage Rating - DC :
20V
Max Operating Temperature :
85 °C
Body Height :
20.32mm
Voltage - Rated DC :
20V
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Mount :
Brackets, Panel, Vertical
Contact Plating :
Gold
Termination Style :
PC Pin
Termination Type :
Solder
On-On
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Contact Resistance :
0.01mOhm
Body Breadth :
6.858 mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle, Vertical
Bushing Thread :
Voltage - Rated AC :
20V
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Termination :
PC Pin
Bulk
Illumination Type :
Non-Illuminated
Bushing Length :
0.28 inch
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
40,000 Cycles
Throw Configuration :
Body Length or Diameter :
12.7mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Voltage Rating (DC) :
20 V
Voltage Rating (AC) :
20 V
Length - Termination :
0.125 inch
Min Operating Temperature :
-30 °C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Actuator Length :
6.86mm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Terminal Length :
0.125 inch
Datasheets
34ASP12B3M7RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"