34ASP12B3M3QT
Mfr.Part #
34ASP12B3M3QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Voltage - Rated AC :
125V
Body Length or Diameter :
16.51mm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Terminal Length :
0.25 inch
Termination Style :
Quick Connect - 0.062 (1.5mm)
Stainless Steel
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Termination Type :
Quick Connect
Voltage Rating - AC :
125V
Contact Current(DC)-Max :
5A
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Mounting Feature :
Panel Mount
Body Breadth :
12.7 mm
Mounting Style :
Through Hole
Contact Current(AC)-Max :
2A
Actuator Length :
6.86mm
Voltage Rating - DC :
28V
Bushing Thread :
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Termination :
Quick Connect
Center Contact Plating :
Silver
Illumination Voltage (Nominal) :
Length - Termination :
0.25 inch
Published :
Contact Plating :
Silver
Bushing Length :
0.28 inch
Bushing Type :
Contact Resistance :
0.01mOhm
Series :
34A
Body Height :
10.541mm
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Radiation Hardening :
Mount :
Panel
Current Rating :
5A
Brass, Chrome Plated
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Voltage - Rated DC :
28V
Datasheets
34ASP12B3M3QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"