34ASP12B3M2QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP12B3M2QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Contact Current(DC)-Max :
5A
Illumination Voltage (Nominal) :
Contact Current(AC)-Max :
2A
DC Voltage Rating (Max) :
28
Operating Temperature :
-30°C~85°C
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Thread Size :
Voltage Rating (AC) :
125 V
Seal Location :
Terminals
Voltage Rating (DC) :
28 V
End Contact Plating :
Silver
Voltage Rating - AC :
125V
RoHS :
Details
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Circuit :
SPDT
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Voltage Rating - DC :
28V
Illumination Type :
Non-Illuminated
Switch Configuration :
ON None ON
Contact Resistance :
0.01mOhm
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Actuator Length (mm) :
6.86(mm)
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Lamp Type :
Sealing :
Epoxy
Base Product Number :
34ASP
Illumination Color :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Termination Style :
PC Pin
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Illumination :
Non-Illuminated
Electrical Life :
40,000 Cycles
Reach Compliance Code :
Compliant
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Series :
34A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Seal Description :
Epoxy
Actuator Finish :
Chrome
Voltage - Rated DC :
28V
Body Breadth :
12.7 mm
Min Operating Temperature :
-30 °C
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Product Length (mm) :
12.7(mm)
Body Height :
10.541mm
Bushing Thread :
Published :
Mount :
Panel
Voltage - Rated AC :
125V
Termination :
PC Pin
Max Operating Temperature :
85 °C
Contact Function :
On-On
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Actuator Length :
6.86mm
Illumination Type, Color :
Mounting Style :
Through Hole
Body Length or Diameter :
16.51mm
Actuator :
TOGGLE
Number of Terminals :
3
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
18 Weeks
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Brand :
Grayhill
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Dielectric Strength :
1000Vrms
Subcategory :
Switches
Power Rating :
400 mVA
Current Rating :
5A
Termination Type :
Solder
Product Status :
Active
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Body Orientation :
Straight
Actuator Color :
Chrome
Pole Throw Configuration :
SPDT
Switch Function :
On-On
Radiation Hardening :
No
Product Height (mm) :
24.4(mm)
Grayhill
Bushing Length :
0.28 inch
Product Category :
Toggle Switches
Contact Material :
AC Voltage Rating (Max) :
250
Length - Termination :
0.25 inch
Ingress Protection :
Product Depth (mm) :
Packaging :
Bulk
Features :
Surface Mount :
No
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
ECCN Code :
EAR99
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Bushing Type :
Threaded
Contact Form :
Package :
Bulk
Contact Plating :
Silver
Actuator Style :
Round Lever
Throw Configuration :
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Center Contact Plating :
Terminal Length :
0.25 inch
Product Type :
Toggle Switches
Current Rating (Max) :
Housing Material :
Stainless Steel
Actuator Type :
Standard Round
Datasheets
34ASP12B3M2QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"