34ASP12B3M1QT
Mfr.Part #
34ASP12B3M1QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Series :
34A
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Voltage - Rated AC :
125V
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Termination Type :
Solder Lug
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Contact Current(AC)-Max :
2A
Mounting Style :
Panel Mount
Contact Resistance :
0.01mOhm
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Grayhill
End Contact Plating :
Silver
Voltage - Rated DC :
28V
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Current(DC)-Max :
5A
Contact Plating :
Silver
Features :
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Current Rating :
5A
Termination Style :
Solder Lug
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Voltage Rating - AC :
125V
Mount :
Panel
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Body Height :
10.541mm
No
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Mounting Feature :
Panel Mount
EAR99
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Actuator Length :
6.86mm
Mounting Type :
Length - Termination :
0.156 inch
Terminal Length :
0.156 inch
Body Breadth :
12.7 mm
Voltage Rating - DC :
28V
Bushing Length :
0.28 inch
Reach Compliance Code :
Compliant
Radiation Hardening :
Body Length or Diameter :
16.51mm
Datasheets
34ASP12B3M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"