34ASP12B1M7QT
Mfr.Part #
34ASP12B1M7QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Actuator Length :
5.08mm
Body Breadth :
6.858 mm
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Illumination Type :
Bulk
Max Operating Temperature :
85°C
PCB Hole Count :
5
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Center Contact Plating :
Silver
Min Operating Temperature :
-30°C
Contact Current(DC)-Max :
5 A
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
RoHS Compliant
Compliance :
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Current Rating :
5A
Contact Resistance :
0.01 mΩ
Illumination Voltage (Nominal) :
Contact Plating :
Silver
Voltage - Rated DC :
28V
Voltage Rating - AC :
125V
Voltage Rating - DC :
28V
Throw Configuration :
Termination :
PC Pin
Body Length or Diameter :
12.7 mm
Package :
Bulk
Actuator :
TOGGLE
IP Rating :
Body Height :
20.32 mm
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Bushing Length :
0.35 inch
Mounting Style :
PCB Mount, Right Angle, Vertical
Voltage - Rated AC :
125V
Termination Style :
PC Pin
Published :
Radiation Hardening :
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle, Vertical
Mount :
Brackets, Panel, Vertical
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Series :
34A
Circuit :
SPDT
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
400 mVA
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Terminal Length :
0.125 inch
Contact Current(AC)-Max :
2 A
Datasheets
34ASP12B1M7QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"