34ASP12B1M6RT
Mfr.Part #
34ASP12B1M6RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Product Category :
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Body Height :
12.7mm
Contact Plating :
Gold
Voltage Rating - DC :
20V
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Bushing Length :
0.35 inch
TOGGLE SWITCH
PCB Hole Count :
5
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Voltage Rating - AC :
20V
SPDT
Length - Termination :
0.125 inch
Series :
34A
Termination :
PC Pin
Voltage - Rated DC :
20V
Illumination Type, Color :
Contact Resistance :
0.01mOhm
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Features :
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Body Breadth :
6.858 mm
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Mounting Style :
Through Hole
Actuator Length :
5.08mm
Actuator :
TOGGLE
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Body Length or Diameter :
12.7mm
Mount :
Brackets, Panel
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Terminal Length :
0.125 inch
Voltage - Rated AC :
20V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Termination Style :
PC Pin
Datasheets
34ASP12B1M6RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"